Bodrum Soğuk Hava Deposu İmalat ve Tasarım

ALFA SOĞUK HAVA DEPOSU

Firmamız Türkiye ve Ortadoğu pazarında soğuk hava depo ve odaları ile ilgili ürünlerin satışını, montajını ve montaj sonrası teknik servis hizmetlerini sunmaktadır.

 

Modern dünyada tüm gıda maddelerinin yanı sıra kimyasal ve medikal ürünlerin uzun süre doğallığını yitirmeden sağlıklı ve hijyenik ortamlarda sabit sıcaklıklarda korunması, Endüstriyel Sandviç Panellerle mümkün olabilmektedir.

 

Soğuk oda ve depolarda kullanılacak panellerin, en önemli özelliği yeterli izolasyonun sağlanabilmesi olmalıdır.

 

Enerji maliyetlerinin yüksek olduğu ülkemizde soğuk oda ve depolardaki izolasyon seçimi doğru yapılmamışsa beklenen verim ve şartlar elde edilemeyeceği gibi işletme maliyetlerinin yüksek olmasına sebep olur

 

SOĞUKHAVA DEPOLARI TÜM GIDALARIN, MEDİKAL VE KİMYASAL ÜRÜNLERİN UZUN SÜRE BOZULMADAN EN AZ ENERJİ SAĞLAYARAK MUHAFAZA EDİLMESİNİ SAĞLAYAN ODA ŞEKLİNDE SOĞUTMALI DEPOLARDIR.

 

KULLANILAN TÜM MALZEMELER CE BELGELİ OLUP AVRUPA STANDARTLARINA UYGUN MALZEMEDEN OLUŞMAKTADIR

 

 

 

Kullanım Alanları ;

• Et ve et ürünleri soğuk hava odaları
• Sebze soğuk hava odaları
• Süt ve süt ürünleri soğuk hava odaları
• Balık ve deniz ürünleri soğuk hava odaları
• Pastane, unlu mamuller ve çikolata soğuk hava odaları
• Dondurma ve dondurulmuş gıda soğuk hava odaları
• Şoklama odaları
• İlaç ve tıbbi malzeme soğuk hava odaları
• Kimya sanayi ve laboratuar soğuk hava odaları

 

 

SOĞUK HAVA DEPOSU NEDİR ?

Yiyeceklerin soğuk ortamlarda saklanması asırlardır süren en etkili yöntemdir, eski zamanlarda yiyecekleri bozulmasını önlemek veya geciktirmek için kar kullanılmış, ta ki 1800’lü yıllara gelene kadar, soğuk hava veren makineler geliştirilmiş ve besinlerin muhafaza edilmesinde çok büyük bir çağ açılmıştır.

Bizim ülkemize gelirsek, ilk soğuk hava deposu örneğin ’de, İngilizlere rastlıyoruz, 1904 yıllarında İzmir ilinde faaliyete başladılar, İlk büyük soğuk hava deposu ise İstanbul Mezbahası olarak geçer ve 1926 yılında kurulmuştur.

 

Yiyecek besinlerini korumak, muhafaza etmek amacıyla yapılsa ve geliştirilse de zaman içinde soğuk hava deposu fidanları da korumaya başladı, ilk örneğini 1940 yılında ABD’de görüyoruz, ardından Avrupa’ ya da yayılan bu yöntem fidanları uzun süre muhafaza etmelerine yarıyor.

 

Ülkemize gelecek olursak, fidanları korumamız için ilk kez, 1952 yıllarında Bahçeköy Örnek Devlet Orman İşletmesinin bir hayli küçük olan bodrum odasında temelleri atıldı ve başlandı. Türkiye'de de etkili bir yöntem olarak kısa zaman içerisinde kabul gördü ve çoğu, fidan saklayıcılar soğuk hava deposu tercih etmeye başladılar.

 

 

SOĞUK HAVA DEPOLARI

Soğuk Hava Depoları muhafaza edilen gıdaların tüketilme ömrünü uzatmak, yiyecek imalatlarında proses değerlerini aşağılara çekmek için ve duvarları, çatıları çoğunlukla saç aralarındaki poliüretan köpük dolgulu panellerden oluşmaktadır. Genellikle soğutma sistemleri amonyaklı ve freonlu olabiliyor. Soğuk Hava Depolarında soğutmayı sağlayacak olan depo sistemleri Oda içerisinde ve Oda dışarısında olarak 2 ünite’de sınıflandırılabilirler.

 

 

SOĞUK HAVA ODASI

Gıda ürünlerinin alçak sıcaklık değerlerinde donmuş veya soğuk halde muhafaza etmek için tasarlanmış depolara Soğuk Hava Odası yada Soğuk Oda denmektedir. Bu odalar tam otomatik bir şekilde barındırdığı gıda ürünlerinin uygun görülen nem ve sıcaklık değerleri doğrultusunda uzun ömürlü sağlıklı ve ekonomik muhafazasını gerçekleştirir. Yüksek kapasiteli Soğuk Hava Odaları içerisinde çok sayıda soğuk hava cihazı bulundurma imkanı sunmaktadır. Odaların soğutulması, otomatik bir sistemle veya bire bir giriş ile sağlanabilir.

SOĞUK ODA

Soğuk Oda hem ekonomik hem de uzun süreler ’de sağlıklı hizmet vermesi için, kurulum işleminin yapılacağı mekânın yapı fiziğine uygun olması ve ısının etkisinde kalanların sağlıkları açısından etkin sayılabilecek ısı izolasyonu ve buhara karşı yalıtmak ile önemi alınabilir.

  • Hızlı dondurma sağlayacak şoklama standartlarına uyan odalar vardır.
  • Mevcut olan soğutma sistemleri tam otomatik kontrole sahip ve yüksek yük korumaya sahip üretilmektedir.
  • Araçların yükleme yapması ve boşaltım yapa bilmesi için platformlar mevcuttur.

TİCARİ SOĞUK HAVA CİHAZ FİYATLARI

Ticari Soğuk Hava Cihaz Fiyatlarından önce sizlere nedir? ne işe yarar? gibi bilgilerle bilgilendirelim. En çok tercih edilen Soğuk hava cihazlarının başında Soğuk Odalar gelmektedir, Soğuk oda gıda ve benzeri maddelerin doğal koşullarda muhafaza edilebilme sürelerini uzatmamıza daha uzun ve sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamaktadır. Değişmeyen ısısı ve korunan soğukluk ile meyve, sebze vb. Tüketilebilir Gıda maddelerinin daha uzun sürelerde muhafaza imkânları doğurmaktadır. Diğer bir cihaz ise Test odaları, bu odalar x ürününü doğal şartlarda ve doğaüstü beklenmeyen şartlarda nasıl tepki vereceğini ölçmek için kullanılmaktadır, Büyük otomotiv ve vb. firmalar bu yollarla dayanıklılık testleri gerçekleştiriyor.

SOĞUK HAVA DEPOLARININ ÖZELLİKLERİ

Soğuk Hava Depoları; öncelikle ürünlerin kalite ve özellikleri korunarak tüketicilere yılın tümünde sağlıklı ve kaliteli olarak sunulabilmesini amaçlar.

Ayrıca uzun nakliye ihtiyacı olan bölgelere de ürünlerin özellikleri bozulmadan ulaştırılmasını sağlar.

 

SOĞUK HAVA DEPOLARININ ÖZELLİKLERİ

 

Yaş meyve ve sebzelerin depolanması için kurulacak soğuk hava depolarının optimum muhafaza koşullarını sağlayacak şekilde projelendirilip kurulması gereklidir. Bu ürünlerin muhafazasında en önemli faktör ısıdır.

Yaş sebzeler dondurulduğu zaman hücre zarları çatladığından doğal ortamlara getirildiğinde normal özellikleri kaybolmaktadır. Bu nedenle yaş meyve ve sebzeler donma derecelerinin üstündeki sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gerekir. Bu sıcaklık 1 °C ile 15°C arasında değişir.

Ayrıca meyve ve sebzeler özellikleri gereği yapısında % 80 den fazla su bulundurmaktadır. Ürünlerde su kaybı olmaması için muhafaza odasında nem oranının bu düzeylerin üzerinde olması gerekmektedir.

 

SOĞUK ODALARDA MUHAFAZA EDİLECEK ÜRÜNLERİN ÖZELLİKLERİ

SOĞUK ODALARDA MUHAFAZA EDİLECEK BİTKİSEL ÜRÜNLER

Genelde Bitkisel ürünlerin Soğuk Hava Depolarında muhafaza esasları benzerdir. Bu genel özellikler aşağıda sıralanmıştır.

SOĞUK ODALARDA MUHAFAZA EDİLECEK BİTKİSEL ÜRÜNLERİN HASAT ZAMANI

Soğuk Odalarda Muhafaza Edilecek Bitkisel Ürünler olgunlaşmış olmalıdır, ancak yeme olgunluğuna erişmeden hasat edilmesi gerekir.

 

SOĞUK ODALARDA MUHAFAZA EDİLECEK BİTKİSEL ÜRÜNLERİN HASAT ŞEKLİ

Ürünlerin zedelenmeden toplanmalı ve hasadın mümkün olduğu kadar ekonomik olmalıdır.

 

SOĞUK ODALARDA MUHAFAZA EDİLECEK BİTKİSEL ÜRÜNLER AMBALAJLANMASI

Ambalaj kasalarının diplerine kağıt koyulmalı, yan ve üst kısımları açık bırakılarak, kasa içlerinde hava dolaşımı sağlanmalıdır.

 

SOĞUK ODALARDA MUHAFAZA EDİLECEK HAYVANSAL VE SU ÜRÜNLERİ

Genel olarak bu ürünlerin üretiminden tüketimine kadar sürekli soğuk ortamlarda muhafaza edilmesi gerekir.

 

SOĞUK ODALARDA MUHAFAZA EDİLECEK ETLER VE ET ÜRÜNLERİ

Sağlıklı hayvan etlerinde hastalık ve bozulma etkeni olan mikroplar bulunmasa dahi kesimden sonra çok hızlı bir şekilde bulaşabilmektedir.

Ayrıca etler Soğuk Hava Depolarında kararmaması için 0°C ile -1,7°C sıcaklıkta ve %90-95 nem içeren soğuk şartlarda muhafaza edilmelidir.

 

SOĞUK ODALARDA MUHAFAZA EDİLECEK SÜT ÜRÜNLERİ

Peynirler 0°C ile 5°C de doldurulmuş halde 5-6 ay süresince muhafaza edilebilirler. Tereyağlar 4 ile 10°C lerde doldurulmuş halde 5-6 ay süresince muhafaza edilebilmektedir.

 

SOĞUK ODALARDA MUHAFAZA EDİLECEK YUMURTA

Yumurta -2,5 ila 2°C sıcaklık ve %80-95 nem içeren ortamlarda muhafaza edilmektedir.

 

SOĞUK ODALARDA MUHAFAZA EDİLECEK SU ÜRÜNLERİ

Su ürünleri genellikle -5°C sıcaklıkta %90-95 nisbi nemde 5-20 gün muhafaza edilebilir. Su ürünleri avlandıktan sonra hemen dondurulmalıdır. Bu amaçla buz parçalarının tuzla oluşturdukları karışımla su ürünlerinin üzerinin kapatılması yönteminden yararlanılmaktadır.

 

KONTEYNER SOĞUK ODA DEPOSU

Konteyner Soğuk Odaları taşınabilir özelliktedir. Sabit bir konum yerine farklı yerlerde soğutma görevini yerine getirmektedir.

 Konteyner Soğuk Hava Depoları genellikle askeri alanlarda, yurt dışında, Özel Şoklama Odalarında ve de taşınabilir özelliğinden dolayı özel amaçlı muhafazalarda en çok tercih edilen soğutma şeklidir. Konteyner Soğuk Odalar +8°C, -5°C, -18°C, -25°C, -45°C gibi isteğe bağlı farklı derecelerde ve 20 Feet ya da 40 Feet olarak seçenekleriyle üretilmektedir. Kolay taşınabilir özelliği ve dış etkenlerden etkilenmeyen koruyu metal gövdesi ile her türlü alanlarda çalışmaya uygundur. Farklı bir seçenek olarak dilerseniz jeneratör takviyesiyle kesintisiz soğutma da yapabilirsiniz.

 

SOĞUK ODA PANELLERİ

Soğuk Oda Panellerimiz Karal Soğutma olarak soğuk hava depolama sistemlerinde kullanılmak üzere uluslararası standartlarda üretilmektedir.

soğuk oda panelleri

Soğuk Oda panellerimiz 60 mm kalınlığında kilitsiz, 80-100-120-150-200 mm kalınlığında ise kilitli olarak imal edilmektedir. Soğuk Oda panelleri Modüler ve Yarı modüler Soğuk Odalarda ve Endüstriyel Soğuk Hava depolarının Duvar, Tavan, Zemin panelleri olarak, Zemin izolasyonları ve kapılarının projeleri doğrultusunda ihtiyaca göre kullanılmaktadır.

Standart ürünlerimizde Panellerin yüzey arasına 40 – 42 kg/m3 ( ±2 ) yoğunluğuna sahip B – 2 normlarında kendi kendine sönebilen poliüretan sert köpük enjekte edilmektedir.

Panel tasarımı özel eksantrik kilit sistemi ile birbirlerine bağlanır. Kilit sistemi, panellerin yapılarının bozulmadan monte / demonte edilebilmesini sağlar.  Bu özellik istenildiği zaman büyütme ve küçültme olanağı sağlar ve panellerin yapılarını sağlamlaştırır.

 

SOĞUK ODA PANELLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

 

İnşaat, izolasyon ve sıva gerektirmez.

Sağladığı yüksek ısı yalıtımı sayesinde enerji tasarrufu sağlar.

Uzun ömürlüdürler.

Hijyeniktirler.

Prefabriktirler. (Poliüretan dolgulu kilitli paneller.)

 

SOĞUK ODA PANELLERİNİN KULLANIM ALANLARI

Soğuk Depo ve İşletme Tesisleri

Lojistik Depolama Sistemleri

Kimya ve ilaç sektöründe laboratuarlar, İlaç Depolama ve Soğutma Sistemleri, Stabilite tesislerinde.

Hastanelerin Tıbbi, Kimyasal ve Atık Soğuk Depo Sistemleri

Et İşleme ve Depolama Sistemleri, Et entegre tesisleri.

Atmosfer Kontrol Sistemleri.

Yaş Sebze ve Meyve İşleme ve Depolama Sistemleri.

Balık ve Deniz ürünleri İşleme ve Depolama Sistemleri.

Patates Soğan İşleme ve Depolama Sistemleri

Tavuk ve Kümes Hayvanları İşleme ve Depolama Sistemleri

Süt ve Süt Ürünleri İşleme ve Depolama Sistemleri

Hazır Gıda İşleme ve Depolama Sistemleri

Oteller ve Tatil Köyleri Soğuk Depo Sistemleri

Pasta ve Unlu Mamuller İşleme ve Depolama Sistemleri

Fide İşleme ve Depolama Sistemleri

Tohum Saklama Sistemleri

Çimlendirme Sistemleri

Çiçek İşleme ve Depolama Sistemleri

Yemek fabrikaları, Lokantalar ve Catering Depolama Sistemleri

Marketler, Haller ve Kuru Gıda Soğuk Depo Sistemleri

Fabrikalar ve Sanayi yapıları ara bölmeler ve tavanları

Şoklama Sistemleri

Konteyner Tip Soğutma Sistemleri

PVC ŞERİT PERDE ÇEŞİTLERİ

Pvc perdeler iç mekânları; toz, kir sıcaklık ve uçan haşarattan korumak için kullanılmaktadır. Soğuk odalarda konuldukları kapılarda % 50 civarında enerji tasarrufu sağlamaktadır. …

200/2 mm Pvc Şerit Perde, 300/3 mm Pvc Şerit Perde, 400/4 mm Pvc Şerit Perde

Pvc perdeler iç mekânları; toz, kir sıcaklık ve uçan haşarattan korumak için kullanılmaktadır. Soğuk odalarda konuldukları kapılarda % 50 civarında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Perdeler normal ve düşük sıcaklık perdeleri olarak ikiye ayrılırlar. Normal perdeler -20°C sıcaklığa kadar özelliklerini kaybetmezken düşük sıcaklık perdeleri -40°C’ye kadar dayanmaktadır.

Perdeler isteğe ve kullanım alanlarına göre şeffaf, renkli veya buzlu olarak; yine kullanım yerine göre 2 mm, 3 mm veya 4 mm kalınlıkta tercih edilebilmektedir. Perdelerimiz 5 cm veya 10 cm üst üste bindirilerek hava kaçağını minimum düzeyde tutmaktadır.

Not: Tüm tip perdelerde Renkli, polar ve standart perde tipi uygulanmaktadır.

 

PVC PERDE SARF MALZEMELERİ

Pvc şerit perdeler standart olarak plastik askı aksesuarları ile tavana ya da duvara monte edilebilmektedir. Opsiyonel olarak galvaniz askı rayı veya alüminyum kayar ray kullanılabilmektedir. Galvaniz askı konsoluPlastik askı konsolu

SOĞUK HAVA DEPOSU MENTEŞELİ TİP KAPILAR

Menteşeli kapılarımızın yüzey malzemeleri Panellerde olduğu gibi, standart olarak RAL 9002 renginde polyester boya ile boyanmış, 0,55 mm kalınlıkta, sıcak daldırma galvanize sacdır.

SOĞUK HAVA DEPOSU SÜRGÜLÜ TİP KAPILAR

Sürgülü kapılarımız gerek yüzey, gerekse izolasyon malzemesi olarak menteşeli tip kapılarla aynı nitelikleri paylaşmaktadır. Sürgülü tip kapılar 120(en) x 200(yükseklik) cm net geçiş ebatlarından başlayarak 300(en) x 300(yükseklik) cm net geçiş ebadına kadar üretilebilmektedir. Sürgülü kapılar açılırken özel sürgü rayı sayesinde yükselir, kuyruk makarası sayesinde dışa açılır. Böylece kapı contaları sürtünmez ve yırtılmaz.

ENDÜSTRİYEL SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Endüstriyel Soğutma Sistemleri yarı hermatik, yüksek kapasiteli kompresörler kullanılarak üretilmektedir. Genel olarak, Endüstriyel tesislerde, antrepolarda ve üretim tesislerinde kullanılmaktadır. 2380 – 76300 watt arası standart üretimdir.

Ayrıca cihazlarımız yüksek kapasiteye sahip olmalarına rağmen, kasalarını özel dizayn ettiğimiz için ve ses izolasyonu sayesinde çok küçük ses seviyelerine sahiptir, ses kirliliğini önleyerek dikkat dağınıklığının önüne geçiyoruz.

İstek doğrultusunda Endüstriyel Soğutma Sistemlerin ’de Enerji verimliliği sağlamak için, inverter uygulaması yapılıyor. İnverter uygulamalı sistemlerimiz, diğerlerine oranlar %20 Enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Endüstriyel cihazlarımız kabinli olmasıyla birlikte ses izolasyonu, alçak ve yüksek basınç prosestatları, yağ basınç prosestatı, yağ ayırıcı ve servis  vanaları standart olarak kullanılmaktadır. Sizlere en kaliteli ve en uygun fiyatlar sunabilmek için çalışıyoruz.

ENDÜSTRİYEL SOĞUTMA SİSTEMLERİ İNVERTER NEDİR?

Endüstriyel Soğutma Cihazları İnverter

Enerji tasarrufu sağlamak için bu alanda devrelerdeki frekans ayarlarını düzenliyerek Enerji tasarrufu sağlanmaktadır bu cihazlara ise İnverter denir. Alternatif akımları, Doğru akıma, Doğru akımları ise Alternatif akıma çevirerek 3 fazlı çalışma sistemi ile frekansları düzgün bir şekilde ayarlıyan cihazların geneline verilen ad İnverter’dir.

 

SOĞUTMA CİHAZ FİYATLARI

Atmosferik Test Odası Buzlu PVC Şerit Perde Endüstriyel Soğutma Cihazları Hava Perdeleri Hava Perdesi hava perdesi çeşitleri karal Karal hava perdesi Karal Soğutma Kaynak PVC Şerit Perde Kırmızı PVC Şerit Perde Medikal Soğuk Hava Depoları Medikal Soğuk Hava Deposu Panel PVC Perde PVC Perde Şerit Pvc Şerit Kapılar PVC Şerit Perde PVC Şerit Perde Fiyatları PVC Şerit Perde İstanbul Sarı PVC Şerit Perde Siyah PVC Şerit Perde Soğuk depo soğuk depolar Soğuk Hava Depoları Soğuk hava deposu Soğuk hava odası Soğuk oda soğuk odalar Soğuk Oda Paneli Soğuk Oda Panelleri Soğuk Oda Teknik Servis Soğutma Soğutma Cihazları Split Soğutma Cihazları Soğutma Grubu Soğutma Nedir? Soğutma Sistem Elemanları Soğutma Sistemi Soğutma Sistemleri Takviyeli PVC Şerit Perde Turuncu PVC Şerit Perde İlaç Soğuk Hava Depoları Şeffaf PVC Şerit Perde Şoklama Cihazları ŞOK Soğutma Cihazları

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.85575.8791
Euro6.56606.5923
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 4°
Saat
Takvim
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret65196